A nyolcvanas vek szociolgusai hromfle jellegzetesen ifjsgi szubkultrrl beszlnek. Az alternatv, a fogyaszti s az agresszv "viselkedsi tnetegyttest" ltalban valamifle deviancinak fogjk fel, ugyanakkor a valsgban ennl mind tartalmban, mind funkcijban sokkal tbbrl van sz. Az budai szigeten vek ta megrendezsre kerl nyri fesztivl, a "Pepsi-sziget" idejn minden vben a "mai ifjsg llapotjra" tereldik a sz, nagyon kevs hasznlhat elemzs lt azonban napvilgot, s ennek oka elssorban, hogy ezeket a szubkultrkat, klnskppen pedig a legtradicionlisabbat, a rockkultrt nem megfelel helyen kezelik a hozzszlk.
Az elmlt vtizedekben a hrom emltett ifjsgi szubkultra valban szubkultraknt mkdtt, vagyis elszigetelten, a trsadalmon, az ifjsgon bell is jellegzetesen kisltszmban volt jelen, bels trvnyei vilgosan klnbztek egymstl, s ezeknek a "programoknak" megfelelen is mkdtek.
A hetvenes vekben az addig gyakorlatilag monopolhelyzetben lv "alternatv" vonulat egyre inkbb elfogadott vlt trsadalmilag, a szrakoztatipar, a konfekciipar pedig felfedezve a lzadsban rejl zleti lehetsgeket elkezdte hivatsszeren kiszolglni a jelentkez ignyeket, gondoljunk csak a farmerdivat trhdtsra.
Idvel aztn megjelentek az agresszv csoportosulsok is, a futball-huliganizmus, a neoncizmus mg ma is l problmja a nyugatiasodott trsadalmaknak, br sokak szerint a kisltszm csoportok felszmolsa csak politikai akarat fggvnye. A nyolcvanas vek kzepn jelent meg, s mra elssorban a technokultrban lt testet a jlti trsadalmak ilyen szempontbl elg termkeny talajra hullott mag, a fogyaszti szubkultra, mely mra a legmeghatrozbb tnyezv vlt, szmarnyban az alternatv kultrt is kitve a nyeregbl.
Magyarorszgon ez a folyamat valamelyest mskppen alakult. A kommunizmus valamennyi ifjsgi kzeget szigoran kros deviancinak tekintette, a nyugattl val elzrtsg pedig mg tovbb erstette perifria jellegket. Ebbl addan nlunk szinte csak az alternatv-rockkultra jelenhetett meg a rendszervltsig, hogy azutn a msik kett hihetetlen intenzitssal trjn utat magnak. A folyamat odig vezetett, hogy a korbbi zszlshaj, az alternatv mozgalmak sokasga mra vgveszlybe kerlt, elssorban ppen a fogyaszti s az agresszv attitdnek ksznheten.
Joggal vetdhet fel, persze mindenkiben a krds, hogy a tnymegllapts mgtt jelentkez minstsnek, vagyis annak, hogy vlemnyem szerint ez nem dvzlend dolog, mi az oka? Els ltsra azt is krdezhetnnek, mirt kell neknk kcos rockerek utn srnunk?
Ahhoz, hogy erre a krdsre vlaszolhassunk, mindenkppen figyelembe kell vennnk azt a tnyt, hogy ezen ifjsgi kultrk szerepe, mkdsi mechanizmusa az elmlt idszakban - hogy pontosan mikor, azt nehz lenne meghatrozni - nagyban megvltozott. Ma taln mr nem is lenne szerencss a szubkultra kifejezst hasznlni rjuk, mert eltnt elszigeteltsgk, a mindennapok rszeiv vltak. Br empirikus vizsglatokat nem ismertek ebben a trgykrben, llthat, hogy szinte valamennyi fiatal tallkozik ezekkel, ezltal pedig - legyen ez a tallkozs akrmennyire felsznes is - a hrom ifjsgi szubkultra igen fontos szocializcis tnyezv lpett el, attitdket rkt t a vele kapcsolatba kerlknek.
Ezek az attitdk pedig a hrom "viselkedsi formnl", az agresszvnl, az alternatvnl s a fogyasztinl merben klnbznek. Ha csak az ltalunk most vizsglt alternatv kzeget nzzk, jellemz r mindenkppen a lzads, az rks tkeress, a kzssgben gondolkods. Kelet-Eurpban kt jellegzetes tematikt is megemlthetnk, a sajtos trtnelmi helyzetnek ksznhet antikommunizmust (ez nem is igazn az ideolgia ellen, hanem a szabadsg melletti kills volt), illetve a szegnyek, az elesettek szszljaknt val megjelenst. S br ez politikai programnak csak ggyel-bajjal nevezhet, ha a politikai ideolgik vilgt szemgyre vesszk, lthatjuk, hogy ezek az attitdk egyenesen megfelelnek a klasszikus politikai baloldal attitdjeinek. Ha pedig a msik kt szubkultra "tantsait" hasonlkppen szemgyre vennnk, kiderlne, hogy azokat ezek a krdsek egyltaln nem foglalkoztatjk, vagy sok esetben gykeresen mshogy foglalnak llst.
Az alternatv ifjsgi kultra, mint fontos szocializl tnyez trvesztse teht ppen azokat az ltalam baloldalinak nevezett, de a jobboldal szmra sem idegen rtkeket tln trvesztsre, melyek meglte ssztrsadalmi rdek. Krds ugyanis, hogy a mai csald, iskola, egyhz, vagy a civil trsadalom el tudn e ltni legalbb az eddigi szintet elr hatkonysggal ezt a feladatot.
Mrpedig a "rockkultra", ezen rtkek tovbbi trvesztse tovbbra is prognosztizlhat. Ennek okait igen szertegazak, ezrt ezek kzl csak az ltalam legfontosabbaknak vlt kettre hvnm fel a figyelmet: egyrszt, hogy a fogyaszti trsadalom megjelensvel az "acid-partik" vilgbl kilpve trsadalmi alaphelyzet lett a fogyaszti magatarts, teht akik kapcsolatba kerlnek a "rockkultrval" mr magukban hordozzk a "fogyaszti kultrt" (ez a folyamat nyugaton mr a hetvenes vekben vgbement). Az erszakos magatarts trnyerst pedig leginkbb taln az anyagi s kulturlis egyenltlensgek nvekedse okozhatja.
Teht az alternatv kultra ppen e msik kett ltal kerlt vgveszlybe, elg, ha csak ennek kt legjellegzetesebb megjelensi formjra gondolnunk: a szuperkemny rockzenekarok koncertjeinek els sorban vandlkodkra (ezek a zenekarok direkt erre a clra jnnek ltre), illetve a televzik ltal kzvettett lalternatv zenekarok res ruhadivatjra ezreket klt rajongkra.
Ennek a helyzetnek persze nem a Pepsi-sziget az oka, ugyanakkor mindenkppen llatorvosi lova. Az is ltszik, hogy az ifjsg "ktkultrjv" zsugorodsa mg nem vgleges fejlemny, m a folyamatokat nagyon nehz lesz meglltani. Ma pedig mg az se ltszik, hogy ki ltal, illetve - mindenfle inkvizci nlkl - hogyan valsulhat ez meg. |