Cikkek : Elfogadjuk? - akrhogy is fj...- |
Elfogadjuk? - akrhogy is fj...-
2004.12.29. 14:48
Hogy a magyar trsadalom hogy ll a mssg elfogadsa tern? Jl pldzza az albbi vicc: A buszra felszll egy lepusztult, neandervlgyi jelleg hippi. A sofr jl megnzi, s kiszl neki a tolajtn: - Na, mi jsg az serdben reg? - Anyd nem zent semmit!
 A gengsztervlts a mssg s annak elfogadsa tern is j tvlatokat nyitott kis haznk eltt. A diktatrban a fnyr elv mkdtt, aki kilgott a tmegbl, azt hamar egyenfazonra alaktottk. A rock- s beatkorszak hossz haj legnyei a lumpenelemek kategrijba kerltek, m a nyolcvanas vek krnykn gy megersdtt az undergrund hats a fiatalok krben, hogy az llambcsi knytelen volt megtrni - termszetesen ezzel egytt felgyelni s fegyelmezni - a nyugatrl beramlott "j hullmokat". Csakgy, mint a politikban, a mssg elfogadsban, a toleranciban is a tanulidt ljk kis haznkban. Hossz idnek kell eltelni ahhoz, hogy behozzuk a nyugattl val lemaradsunkat, az elpocskolt majd' tven v slyos teherknt nehezedik a vllunkra.
 A kilencvenes vekben a nagy szabadsg ezerfle jelben nyilvnult meg, megjelentek az utcn a pnkok, a krisnsok, a szkinhedek, a poszthippik, a hajlktalanok, az arabok, a knaiak, a trkk... stb, stb. Mindez tl gyorsan ment vgbe, a kzssg nehezen br reaglni a sebes vltozsokra, gy aztn sokszor az elzrkzs a legmeghatrozbb magatartsforma. Az tven vig elhallgatott homoszexualitssal nem igazn tud mit kezdeni - a korbban szellemileg tudatosan leptett - trsadalmunk, ahogy azt Urbanics Jlia korbbi interjnkban megjegyezte: Egyfajta stigmaknt li meg. A helyzetet mg jobban elmrgesti, ha a politikai prtok vlasztsi kampnyfogsnak hasznljk a szexulis mssg krdst.
 Divat lett a testkszer, a tetk, az egyni hajviselet. Gyakran mg ma is megfordulnak az utcn - kivltkpp vidken -, ha valaki telelyuggatva stl a vrosban, ha nem a megszokott hajkorona - lsd. vadtaraj - pompzik a fejn. (Haveromnak pl. le kellett vgatnia a srjt, mert a menedzseri llst csak akkor kapta meg.)
 Valban nehz elfogadni azt, ha valaki kilg a sorbl, ha nem hajland betagozdni a szrke tmegbe. A tbbsget alkotk ezt pedig gyakran szemlyes srtsnek veszik. Pedig a mssg vltozatoss teszi a trsadalmat, s nmaga nevel a tolerancira. Abban bzom, hogy a mai fiatalok - akik most annyira igyekeznek msok lenni, mint az ket krlvev emberek tbbsge - pp a mssgbl fakadan rzkenyebb vlnak, jobban magukba szvjk a tolerancit, s ezt adjk t az ket kvet nemzedknek. Mert taln a szemlyes lmny visszavetlse az egyetlen jrhat t...
|