Cikkek : Háború ellenes tüntetések világszerte |
Háború ellenes tüntetések világszerte
2004.10.22. 09:59
Dátum: 2003. január 19, 02:00 Téma: Nemzetközi hírek, tudósítások
[MTI] Tokió, Göteborg, Kairó, Rabat, London, Damaszkusz, Párizs, Washington - Tüntetéseket rendeztek szombaton világszerte tiltakozásul az ellen, hogy az Egyesült Államok háborút indítson a tömegpusztító fegyverek rejtegetésével vádolt iraki vezetés ellen.
A nap folyamán elsőként Tokió belvárosában kezdődött demonstráció. A szokatlanul hideg időjárás ellenére mintegy ötezer ember, főleg diákok és szakszervezeti tag munkások vonultak végig békésen a zsúfolt, bevásárlónegyedi utcákon. Incidens nem történt.
Az új-zélandi Christchurch városban több száz ember gyűlt össze a tüntetésre. Keith Locke zöldpárti parlamenti képviselő beszédében kijelentette: ha az emberek mindenütt a világon felemelik a szavukat, akkor megakadályozható a háború.
Hongkongban körülbelül hatvan tüntető az amerikai és a brit konzulátus elé vonult, és azt kiabálta kórusban: Fegyverzetellenőrzést igen, háborút nem! Az egyik tüntető, a 25 éves Manoj Matthew az AP szerint kijelentette: a háború akkor sem indokolt, ha az ENSZ fegyverzetellenőrei találnak Irakban tömegpusztító fegyvereket.
Gabriel Carlyle, egy londoni központú háborúellenes csoport, a "Pusztába kiáltott szó" képviselője kijelentette: ENSZ-felhatalmazás nélkül törvénybe ütköző és erkölcstelen volna az Irak elleni háború, több ezer ártatlan áldozatot követelne, és nem az iraki emberi jogokért, a demokráciáért folyna, hanem Szaddám Huszein helyett egy kevésbé Amerika-ellenes diktátor hatalomra segítéséért.
5-6 ezer ember vett részt a svédországi Göteborg belvárosában rendezett tüntetésen. A több baloldali, illetve pacifista szervezet által szervezett demonstráció rendbontás nélkül zajlott le. Több száz ember tüntetett az Egyesült Államok moszkvai nagykövetsége előtt is. Egyesek Sztálin-képet tartottak a magasba és szovjet mozgalmi dalokat énekeltek.
Párizsban néhány ezer résztvevője volt a szombati háborúellenes tüntetésnek. A körülbelül negyven szervező csoport - pacifisták, baloldali pártok, diákszervezetek, veteránok, feministák - közös felhívásának az volt a címe: "Nem az Irak elleni háborúra, igen egy igazságos, békés, demokratikus világra!" Körülbelül negyven francia városban rendeztek szombaton hasonló tüntetést.
Az északkelet-németországi Rostockban is több ezer ember tüntetett Irak megtámadása ellen. A megmozdulást a volt kommunista párt utódpártja, a PDS és egy háborúellenes civil szervezet szervezte. Az ország délnyugati részén fekvő Tübingenben körülbelül ezer ember vett részt a tüntetésen pacifista és globalizációellenes szervezetek hívására.
Brit nagyvárosokban is háborúellenes tüntetéseket tartottak. Az észak-angliai Bradfordban - amelyben jelentős számú pakisztáni muzulmán bevándorló él - ezrek vonultak az utcára. Egy londoni peremkerületben található katonai támaszpont előtt körülbelül kétszáz ember gyűlt össze, estétől pedig London központjába, a Trafalgar térre szerveztek gyertyafény melletti virrasztást; ezen Tony Benn, a Munkáspárt balszárnyának ismert veteránja is felszólalt.
Kairóban körülbelül háromszáz ember tüntetett baloldali és iszlám szervezetek felhívására. A résztvevők iraki és palesztin zászlókat lengettek, háborúellenes transzparenseket és Nasszer egykori egyiptomi elnököt ábrázoló képeket emeltek a magasba egy belvárosi téren. Amerika-ellenes és Irak-, illetve palesztinpárti jelmondatokat kiabáltak. Rohamrendőrök jelentős számban körülvették őket, úgy, hogy nem tudtak onnét elmozdulni, a városrészt pedig egy másik rendőrkordon vette körül, hogy újabb tüntetők ne tudjanak hozzájuk csatlakozni. A tüntetők szószólója beszédében szóvá is tette: sokkal többen volnának, ha a hatóságok nem akadályozták volna meg sokak részvételét a tüntetésen.
Damaszkuszban több tízezer tüntető vonult végig az utcákon. Néhány tüntető az 1991-es öbölháború idején keletkezett "Szeretett Szaddámunk, csapj le Tel-Avivra" felhívást skandálta.
A marokkói fővárosban mintegy száz résztvevője volt a háborúellenes tüntetésnek. A rendőrség megakadályozta, hogy az amerikai nagykövetség elé vonuljanak, így az épülettől néhány száz méterre álltak meg. A rendőrök megengedték két tüntetőnek, hogy átadjon a követség képviselőjének egy George Bush amerikai elnöknek címzett levelet.
Számos pakisztáni városban is rendeztek tüntetést szombaton, helységenként több száz résztvevővel. Az ország keleti részén lévő Lahorban a tüntetők megpróbáltak az amerikai konzulátus elé vonulni, de a rendőrök megakadályozták őket ebben. Hat tüntetőnek ott is megengedték, hogy beadványt nyújtson át a konzulátus tisztségviselőinek. Az Iszlámábád mellett rendezett tüntetésen több száz gyermek, nő és férfi élő láncot alkotott és jelmondatokat kiabált.
Tiltakozó tüntetések kezdődtek helyi idő szerint szombat délelőtt az Egyesült Államokban is. A szervezők előzőleg körülbelül száz-százezer ember részvételére számítottak a washingtoni és a San Franciscó-i megmozdulásokon, ami annyit jelentene, hogy a legnagyobb háborúellenes tüntetéseket tartják azóta, hogy Bush elnök tavaly első ízben tömegpusztító fegyverek kifejlesztésével vádolta meg Irakot. Tüntetők ezreit külön autóbusszal szállítottak vidékről Washingtonba. Ezen kívül számos más amerikai városban terveztek még tüntetést, és hírügynökségi jelentések szerint volt demonstráció Olaszországban, Jemenben, Írországban és Cipruson is.
A cikk tulajdonosa: www.ngo.hu http://www.ngo.hu
|