Cikkek : Hbor ellenes tntetsek vilgszerte |
Hbor ellenes tntetsek vilgszerte
2004.10.22. 09:59
Dtum: 2003. janur 19, 02:00 Tma: Nemzetkzi hrek, tudstsok
[MTI] Toki, Gteborg, Kair, Rabat, London, Damaszkusz, Prizs, Washington - Tntetseket rendeztek szombaton vilgszerte tiltakozsul az ellen, hogy az Egyeslt llamok hbort indtson a tmegpusztt fegyverek rejtegetsvel vdolt iraki vezets ellen.
A nap folyamn elsknt Toki belvrosban kezddtt demonstrci. A szokatlanul hideg idjrs ellenre mintegy tezer ember, fleg dikok s szakszervezeti tag munksok vonultak vgig bksen a zsfolt, bevsrlnegyedi utckon. Incidens nem trtnt.
Az j-zlandi Christchurch vrosban tbb szz ember gylt ssze a tntetsre. Keith Locke zldprti parlamenti kpvisel beszdben kijelentette: ha az emberek mindentt a vilgon felemelik a szavukat, akkor megakadlyozhat a hbor.
Hongkongban krlbell hatvan tntet az amerikai s a brit konzultus el vonult, s azt kiablta krusban: Fegyverzetellenrzst igen, hbort nem! Az egyik tntet, a 25 ves Manoj Matthew az AP szerint kijelentette: a hbor akkor sem indokolt, ha az ENSZ fegyverzetellenrei tallnak Irakban tmegpusztt fegyvereket.
Gabriel Carlyle, egy londoni kzpont hborellenes csoport, a "Pusztba kiltott sz" kpviselje kijelentette: ENSZ-felhatalmazs nlkl trvnybe tkz s erklcstelen volna az Irak elleni hbor, tbb ezer rtatlan ldozatot kvetelne, s nem az iraki emberi jogokrt, a demokrcirt folyna, hanem Szaddm Huszein helyett egy kevsb Amerika-ellenes dikttor hatalomra segtsrt.
5-6 ezer ember vett rszt a svdorszgi Gteborg belvrosban rendezett tntetsen. A tbb baloldali, illetve pacifista szervezet ltal szervezett demonstrci rendbonts nlkl zajlott le. Tbb szz ember tntetett az Egyeslt llamok moszkvai nagykvetsge eltt is. Egyesek Sztlin-kpet tartottak a magasba s szovjet mozgalmi dalokat nekeltek.
Prizsban nhny ezer rsztvevje volt a szombati hborellenes tntetsnek. A krlbell negyven szervez csoport - pacifistk, baloldali prtok, dikszervezetek, veternok, feministk - kzs felhvsnak az volt a cme: "Nem az Irak elleni hborra, igen egy igazsgos, bks, demokratikus vilgra!" Krlbell negyven francia vrosban rendeztek szombaton hasonl tntetst.
Az szakkelet-nmetorszgi Rostockban is tbb ezer ember tntetett Irak megtmadsa ellen. A megmozdulst a volt kommunista prt utdprtja, a PDS s egy hborellenes civil szervezet szervezte. Az orszg dlnyugati rszn fekv Tbingenben krlbell ezer ember vett rszt a tntetsen pacifista s globalizciellenes szervezetek hvsra.
Brit nagyvrosokban is hborellenes tntetseket tartottak. Az szak-angliai Bradfordban - amelyben jelents szm pakisztni muzulmn bevndorl l - ezrek vonultak az utcra. Egy londoni peremkerletben tallhat katonai tmaszpont eltt krlbell ktszz ember gylt ssze, esttl pedig London kzpontjba, a Trafalgar trre szerveztek gyertyafny melletti virrasztst; ezen Tony Benn, a Munksprt balszrnynak ismert veternja is felszlalt.
Kairban krlbell hromszz ember tntetett baloldali s iszlm szervezetek felhvsra. A rsztvevk iraki s palesztin zszlkat lengettek, hborellenes transzparenseket s Nasszer egykori egyiptomi elnkt brzol kpeket emeltek a magasba egy belvrosi tren. Amerika-ellenes s Irak-, illetve palesztinprti jelmondatokat kiabltak. Rohamrendrk jelents szmban krlvettk ket, gy, hogy nem tudtak onnt elmozdulni, a vrosrszt pedig egy msik rendrkordon vette krl, hogy jabb tntetk ne tudjanak hozzjuk csatlakozni. A tntetk szszlja beszdben szv is tette: sokkal tbben volnnak, ha a hatsgok nem akadlyoztk volna meg sokak rszvtelt a tntetsen.
Damaszkuszban tbb tzezer tntet vonult vgig az utckon. Nhny tntet az 1991-es blhbor idejn keletkezett "Szeretett Szaddmunk, csapj le Tel-Avivra" felhvst skandlta.
A marokki fvrosban mintegy szz rsztvevje volt a hborellenes tntetsnek. A rendrsg megakadlyozta, hogy az amerikai nagykvetsg el vonuljanak, gy az plettl nhny szz mterre lltak meg. A rendrk megengedtk kt tntetnek, hogy tadjon a kvetsg kpviseljnek egy George Bush amerikai elnknek cmzett levelet.
Szmos pakisztni vrosban is rendeztek tntetst szombaton, helysgenknt tbb szz rsztvevvel. Az orszg keleti rszn lv Lahorban a tntetk megprbltak az amerikai konzultus el vonulni, de a rendrk megakadlyoztk ket ebben. Hat tntetnek ott is megengedtk, hogy beadvnyt nyjtson t a konzultus tisztsgviselinek. Az Iszlmbd mellett rendezett tntetsen tbb szz gyermek, n s frfi l lncot alkotott s jelmondatokat kiablt.
Tiltakoz tntetsek kezddtek helyi id szerint szombat dleltt az Egyeslt llamokban is. A szervezk elzleg krlbell szz-szzezer ember rszvtelre szmtottak a washingtoni s a San Francisc-i megmozdulsokon, ami annyit jelentene, hogy a legnagyobb hborellenes tntetseket tartjk azta, hogy Bush elnk tavaly els zben tmegpusztt fegyverek kifejlesztsvel vdolta meg Irakot. Tntetk ezreit kln autbusszal szlltottak vidkrl Washingtonba. Ezen kvl szmos ms amerikai vrosban terveztek mg tntetst, s hrgynksgi jelentsek szerint volt demonstrci Olaszorszgban, Jemenben, rorszgban s Cipruson is.
A cikk tulajdonosa: www.ngo.hu http://www.ngo.hu
|