Cs.Kdr Pter eszmefuttatsa
tintahal 2004.09.01. 15:06
Hov lettek a hippik?
„- Nem tled flnek. Attl, amit az eszkbe juttatsz. - Rlam csak az oll jut eszkbe. - A szabadsg is … - Na s? Mindig arrl dumlnak. - Ht ez az. De ms szabadnak lenni, s ms beszlni rla. Akit adnak-vesznek, az nem lehet szabad. De mondd a szembe, rgtn nekilt gyilkolni, hogy megcfoljon. Csak beszlnek az emberi szabadsgrl, de ha megltnak egy szabad embert, beijednek.”
Idzet a Szeld Motorosok c. filmbl (zene: Janis Joplin: Piece of my heart)
A '60-as vek fiatalsgnak legtudatosabb rtegei - hangslyozom, hogy a legtudatosabb rtegei - teht lzadtak. Lzadtak a modern fogyaszti trsadalommal szemben, s ehhez a lzadshoz az anyagi alapot a mr emltett gazdasgi fellendls adta. E lzads elssorban kulturlis volt, s nem rintette a trsadalom szerkezetnek lnyegt. Sz sem volt valamifle magas sznvonal, elmletileg megalapozott ideolgirl: Marx, Mao s Marcuse - a hrom M - sokszori emltse sokkal inkbb puszta polgrpukkaszts, mint a nevezettek munkssgnak ismerete. Mg kevesebb volt a tengeren tli fiatalok ismerete Marx munkssgrl, a marxizmus lnyegrl, hiszen akkor tudtk volna, hogy a forradalmat rockzenvel, trippel s virgokkal nem lehet megvvni, hiba is vlttte Jim Morrison, a Doors egyttes vezetje: „A vilgot akarjuk! Most rgtn!”
A hatvanas vek lzadsnak f ereje a zenben volt. Nos, ez valban szokatlan dolog. A progresszv rockzene ugyan dallamvilgt tekintve ppen gy a korbbi korszakokra pt, mint a tmegkultra ltalban, azonban a hangszerels megvltozsa, az elektromos s az elektronikus hangszerek hasznlata, a nagy hanger mint hatseszkz, s klnsen a szvegeknek a slgervilgot messze tlhalad, gyakorta aktulpolitikai, mg gyakrabban klti sznvonalon trtn megjelense valban ms minsget jelent. E zenei vilg kr csoportosul azutn minden:
- az ltzkds s a hajviselet divatja; - a legklnbzbb mvszetek (film, sznhz, irodalom, fot); - az addig kisebbsginek szmt folk-kultra beemelse; - a szexualits, mint nll rtk megjelense, s a „szexulis forradalom” kvetkeztben a mvi terhessg-megszakts (abortusz) s a fogamzsgtl ksztmnyek legalizlsnak kvetelse; - a legklnbzbb kisebbsgek vagy elnyomott helyzetben levk (sznes brek, nk homoszexulisok) jogainak kvetelse; - a tmegkommunikcis eszkzk trsadalmastsnak kvetelse; - a szegnysg felszmolsnak kvetelse; - a kbtszer fogyaszts legalizlsnak kvetelse; - a termszeti krnyezet megvsnak kvetelse; - elssorban pedig a vietnami hbor befejezsnek kvetelse.
A bke, a szeretet, a szabadsg, a testvrisg, az egyenlsg, a szolidarits, az indokolatlan, nem nvdelembl alkalmazott erszak elvetse - s folytathatnm mg a sort - termszetesen rgta ltez fogalmak. A woodstocki fesztivlt kveten azonban gyorsan httrbe szorultak ezek az rtkek olyannyira, hogy kzlk szmos rtk szinte meg sem jelenik napjainkban. Elegend arra gondolnunk, hogy a jugoszlviai hbort meglehets rszvtlensggel nzte-nzi a vilg, s ppen e hbor egyik furcsa esemnye volt az, hogy a nmetorszgi zldek egy esetleges kolgiai katasztrfnl fontosabbnak tartottk sajt parlamenti csoportjuk megtartst.
A hippi kommunk is felbomlottak. A ’70-es vekben tbb tzezerre becsltk a szmukat, ma - taln - nhny tucat, ha mkdik. Nyilvnvalv vlt ugyanis, hogy az ipari trsadalom munkamegosztsa, s fknt szakrtelem nlkl tartsan nem lehet fenntartani egy kzssget, vagy csak nagyon alacsony letsznvonalon.
A korszak legvitatottabb vvmnynak, a kbtszer fogyasztsnak a npszerstst jcskn alsta az, hogy a hippi-korszak megasztrjainak egy rsze - pl. Janis Joplin, Jimi Hendrix - tladagols ldozatv vlt, mellesleg, sokan ismertk fl azt is, hogy a drogkultra leginkbb a maffik zletmenetnek kedvez, nem a kbtszerek rabjainak. gy azutn trsadalmi tmogatst is kaphatott Nixon kbtszer-ellenes programja, amely a drogfogyasztst nem cskkentette ugyan, viszont a szervezett bnzst megerstette.
Az egykori szocialista orszgokban a hippi mozgalom nem volt szmottev. A hippiket a hulignokkal, rendbontkkal, bnzkkel, koszos, bds fiatalokkal azonostottk, s a konzervatv, kispolgri Magyarorszg (s Kzp-Eurpa) szmra hippi volt mr az a fi is, akinek hossz volt a haja. A rockzent s a hozz kapcsold divatot az idsebb korosztlyok - foglalkozsra, iskolai vgzettsgre, lakhelyre, jvedelemre val tekintet nlkl - elutastottk. A hatalom jl r tudott jtszani erre: ellenlls nlkl tilthatott be mindent, amire rfoghatta, hogy brmi kze is lenne a rockhoz. Idnknt azrt zavarba jtt, hiszen ppen a vietnami hbor elleni tiltakozs rszeknt tzte a Magyar Rdi is msorra a Joan Baez, Bob Dylan, Janis Joplin, Pete Seeger ltal eladott mveket; vettettk a mozik a „Szeld motorosok”-at, az „Eper s vr”-t, a „Zabriskie point”-ot, vgl a „Hair”-t; megjelentek Gregory Corso, Allen Ginsberg, Kerouac, Ken Kesey mvei stb. Klnsen nagy volt a buzgsg, amikor a kommunista polgrjogi harcos, Angela Davis kiszabadtsa rdekben folyt - egybknt vilgszerte - a kzdelem (Freedom for Angela!). Az rdekessg kedvrt jegyzem meg, hogy Angela Davis gyvdje akkoriban a Budapesti Mszaki Egyetemen jrt. A vele folytatott beszlgetst politikai propagandnak szntk, m egyik vfolyamtrsam feltette azt a krdst, hogy Angela Davis nem terrorista-e, hiszen az ltala is vezetett „Fekete Prducok” elnevezs szervezet az erszaktl sem riad vissza, szemben Martin Luther King erszakellenes mozgalmval. A krdsbl akkora botrny lett, hogy az egyetem lapjban, a Jv Mrnkben, Sesztk gnes - jelenleg a Demokrata munkatrsa - minden kommunista nevben kikrte a rgalmazst. Angela Davist egybknt a nemzetkzi nyoms hatsra szabadon engedtk, a „Fekete Prducok”-kal szembeni vdakat ejtettk, hiszen ez a koncepcis persorozat csupn az FBI gyetlen antikommunista prblkozsa volt. S ugyancsak figyelemre mlt, hogy az egyetlen igazn rtkes hazai „protest song” egyttes, a Gerilla egyik tagja, Vmos Tibor, mg a nevt is Vmos Miklsra vltoztatta (bizony, az, aki olyan jkat beszlget a tvben, s egy puccpards angol nyelv sznhz vezetje), feledtetvn ifjsga nagy botlst. mbr, knyvet is rt a Gerillrl „Flnta” cmmel. Elg rossz knyvetHippi-gyben a nyugati informciforrsok - pl. a Szabad Eurpa Rdi, a BBC s trsai - sem voltak tl bbeszdek. Hiszen a hippik, a diklzadsok knyelmetlenek voltak a gazdiknak is. A legtbb ismeretet Blcs Istvn „2000 fel” cm msorbl szerezhettk, amit a Magyar Rdi csak az URH svon sugrzott egy olyan korszakban, amikor URH svos rdija csak a csaldok taln 10%-nak, ha volt. Mi a dalok szvegt sem rtettk, csak reztk, hogy itt msrl van sz. Egy vtizeddel ksbb csodlkoztunk csak igazn, amikor Hob fordtsban a Marx Kroly Kzgazdasgtudomnyi Egyetem auljt betlttte a „Hey Joe!”
A tnyleges aktv, lthat hippi-jelensg haznkban nhny kommunra korltozdott, amelyek elg gyorsan nmaguktl meg is szntek.
Vilgszerte sikerlt utpiv minsteni, zrjelbe tenni, megmosolyogtatni, szgyenletess s titkolandv alacsonytani egy szmos vonatkozsban elre mutat letrzst. "A szabadsg elkurvult, mi pedig az oldaln henyljk t az letet" - mondta keseren Peter Fonda, utalvn a hippi-jelensg ellentmondsossgra, gyengesgeire, de egyszersmind valamilyen folytats szksgessgre is.
Cs.Kdr Pter
|