A Beat Kulra
2005.09.27. 21:28
A "beat" az 1950-es vekben kialakul nyugati mozgalom. A szegnyek, a trsadalom perifrijn lk lzad kultrja. Az USA-ban alakul ki, de Nyugat-Eurpban lesz ers, s vilgszerte megjelennek helyi vltozatai. ...
A beat-nemzedk letrzst az irodalom s a film is tkrzi, de a leghatsosabban s a legnagyobb tmegekhez szlan a modern knnyzene szolgl kzegknt.
A beat-kultra alapmagatartsa a lzads mellett az antikomformizmus. Jellemz megnyilvnuls a politikai s trsadalmi ktelezettsgek elutastsa, br az antikapitalista megmozdulsokat s forradalmakat ezek a fiatalok lelkesen kszntik. Vilgltsukban Nietzsche, az egzisztencializmus s a marxizmus is helyet kap, a keleti vallsok kzl fkpp a Zen-buddhizmus.
A beat-nemzedk tagjainak szpirodalmi kifejezsformja a szabad vers, az lbeszdhez hasonl "nylt vers" ("projektv vers"). A beatzene a mozgalom leggazdagabb hajtsaknt 1960 tjn szletett, az egyes terletek folklrjval is kapcsolatot polt ("folk-beat"), illetve olykor politikai llsfoglalst fejezett ki ("pol-beat"). A beat- irodalom s mg inkbb a -zene jellegzetes rendezvnye a popfesztivl, szlssges megnyilvnulsa a "happening". A beat-kultrval rintkezik a jazz nhny vlfaja is.
A beat-nemzedk vilgkpt s letformjt a szpirodalom egyes kpviseli jelents alkotsokban (pl. regnyekben, drmkban) brzoljk. A msodik vilghbor utni fiatalsg tvlattalansgt elszr egy film (Rebel without a Cause, Lzads ok nlkl, 1955,) fejezte ki, a fszereplt James Dean alaktotta, a rendez Nicholas Ray volt.
Kerouac (Jack, 1922—1969) amerikai regnyr lett a hagyomnyos letforma elleni lzadk vezralakja. Az ton c. regnye (On the Road, 1955) a hbor utni nemzedk letrzsnek, cltalansgnak s kiltstalansgnak kifejezje.
Ginsberg (Allen, 1926—1997) amerikai klt is a nemzedk kzponti alakja volt. Az vlts c. programverse (Howl, 1955, megj. 1957) a beat-nemzedk els nagy irodalmi sikere. Stlusnak jellemzi: szabad vers, lbeszd jelleg s mersz kpek.
Mailer (Norman, 1923—) amerikai regnyr, kiemelked sikere a hbor gpezett megdbbent ervel brzol Meztelenek s holtak c. regny (The Naked and the Dead, 1948). A fehr nger c. esszjben (The White Negro, 1959) a beatnemzedk lzad magatartsnak ideolgiai alapjt fogalmazta meg.
Ferlinghetti (Lawrence, 1919—) amerikai klt, San Franciscban 1951-ben knyvkiadt alaptott, ez idvel a beat-irodalomnak bzisa lett. Ferlinghetti jellegzetes szvegformja a szabad vers. Stlusa igen vegyes elemekbl ll ssze: lraisgbl, trgr kifejezsekbl, sziporkz irnibl s abszurd tletekbl. A "ksrleti sznhz" rszre happening-forgatknyveket is ksztett.
Updike (1932—) amerikai elbeszl, lrikus s fest. Intellektulis szemllettel brzol, hangja finoman ironikus. Tmja: a csald, a magnlet s a boldogsgkeress. F mvei: Nylcip (Rabbit Run, 1960), A kentaur (The Centaur, 1962) s A farm (On the Farm, 1965).
Corso (Gregory, 1930—) olasz szrmazs amerikai klt, mveiben anarchizmus s hborellenessg kap hangot.
Salinger (Jerome David, 1919—) a sajt tjt jr amerikai elbeszl. Vilgsikere a kamaszkor vlsgait eredeti formban megragad A zabhegyez c. kisregnye (The Catcher in the Rye, 1951), amely a beat-irodalom kzvetlen elzmnynek tekinthet.
Delaney (Shelagh, 1938—) rn sikerdarabja az Egy csepp mz (A taste of Honey, 1958), filmvltozatnak rendezje 1961-ben Richardson (Tony, 1928—) volt, fszereplje Rita Tushingham.
Az amerikai beat-nemzedk trsaknt Eurpban az angliai "dhng ifjsg" ("angry young men") genercija emelkedik ki. Az angol fiatalok a hagyomnyos konzervativizmus s egyttal a kommersz kultra ellen lptek fel.
Osborne (John, 1930—) az j generci ("new wave") vezralakja. A hangtst a Nzz vissza haraggal c. drmja adta meg (Look Back in Anger, 1956), az ebbl ksztett film a Dhng ifjsg volt (1959), rendezje Richardson, fszerept Richard Burton jtszotta.
Braine (John, 1922—) angol regnyr, jelentkeny alkotsa a Hely a tetn c. regnye (Room at the Top, 1957).
Pinter (Harold, 1930—) angol drmar, az abszurd komdia mvelje. Tmja a szorongs, a rettegs, a vilg kiismerhetetlensge, az intellektualits trvesztse.
Wesker (Arnold, 1932—) a munkslet hatsos brzolja.
Sillitoe (Alan, 1928—) is a lzad, helyt keres fiatalok brzolsval vvta ki rangjt. Kiemelked mve A hossztvfut magnyossga (The Loneliness of the Long-Distance Runner, 1959), ebbl is Richardson ksztett filmet (1962).
A genercihoz ksbb csatlakozott Stoppard (Tom, 1937—), bohzatok s abszurd drmk szerzje. Kiemelked alkotsa: Rosencrantz s Guildenstern halott (Rosencrantz and Guildenstern Are Dead, 1967).
A brit "j hullm" ellenzki filmesek s kritikusok mozgalma volt, vezralakjai Tony Richardson s Lindsay Anderson. Dokumentumfilmek a fiatalsgrl s a munksosztly letrl. Jtkfilmekhez Osborne, Braine s Sillitoe regnyeit hasznltk fel.
A beat-nemzedk alkotsaival kb. egy idben szletnek az abszurd drma nagy mvei, pl. Beckett (Samuel, 1906—1989) s Mrozek (1930—) sznmvei. A kt irnyzat kztt tfedsek tallhatk.
Magyarorszgon a beat-kultrnak a magas irodalomban nincsenek szmottev megnyilvnulsai. A popzenben viszont igen; pl. a Hobo Blues Band kzvetlen kapcsolatot tallt Ginsberggel. A beatzene jelents dalszvegri Brdy Jnos s Adamis Anna.
|