Hrek : A jindulattl fgg most a fvezk sorsa |
A jindulattl fgg most a fvezk sorsa
tintahal 2004.12.15. 16:24
Az elterelssel foglalkoz szakemberek szerint az Alkotmnybrsg gy semmistett meg paragrafusokat a drogtrvnybl, hogy a htkznapi lettl tvol ll, furcsa helyzetet teremtett. Mostantl ugyanis a brtn helyetti elterels lehetsge a lebukott fogyaszt haverjai s a rendrk jindulattl fgg. A kormny olyan trvnyt szeretne hozni, ami letszerbb, s tovbbra is az elterelst rszesti elnyben.
"Ki az a barom, aki egyedl szv fvet?" - tette fel a krdst Szemelycz Jnos, a Baranya Megyei Drogambulancia vezetje, amikor az Alkotmnybrsg htfi dntsrl krdeztk. Szemelycz szerint az Alkotmnybrsg dntse "dbbenetes s riaszt", s felveti azt a krdst, hogy az alkotmnybrk "Itt lnek-e kztnk?".
Az Alkotmnybrsg tbb kifogst is emelt a bntettrvnyknyv droggal kapcsolatos szablyozsval kapcsolatban. A testlet megsemmistett tbb olyan paragrafust is, amelyek alapjn a leflelt fogyasztk elterelsre mehettek eddig.
Az elterels azt jelenti, hogy bizonyos esetekben, ha kbtszerfogyasztt kapnak el a rendrk, akkor az gyszsg dnthet gy, hogy elhalasztja a vdemelst. Ekkor a leflelt fogyasztnak fl vig elterelsre kell jrnia. Ez rendszeres foglalkozst jelent egy kijellt drogambulancin vagy ms egszsggyi intzmnyben, ahol a fogyaszt letvitelnek megfelelen megelz felvilgostson vagy egszsggyi elltsban kell rszt vennie.
Az Alkotmnybrsg htfn szktette azok krt, akik elterelsre mehetnek. Kiesett a krbl az, aki kbtszert knl vagy tad, aki felntt ltre 18 ven aluli felhasznlsval lp kapcsolatba kbtszerrel (termel, tad, rul, tart), illetve aki 21 ven aluliakkal teszi ezt ennl is idsebb ltre.
Egy 2002-es felmrs szerint Magyarorszgon a kzpiskolsok 21 szzalka fogyasztott mr kbtszert. Tbbsgk marihunt szvott. A fogyasztsi szoksokat ismerk egynteten lltjk, hogy a marihuna fogyaszts jellemz mdon egy cigaretta krbeadsval trtnik. A fogyasztk szvnak egy slukkot, aztn tovbbadjk. Ha szigoran vesszk az Alkotmnybrsg hatrozatt, akkor mostantl a marihunt fogyasztk kzl csak a magnyosak lhetnek majd az elterels lehetsgvel. A tbbiekre akr tbb ves brtnbntets is vrhat. A legmagasabb bntetsi ttel ennl a bncselekmnynl t v.
Ennek ellenre a kbtszer-problmval foglalkoz szakemberek nem tartanak attl, hogy tmeges letartztatsok kezddnek, s a magyar ifjsg tbb mint 20 szzalka tbb ves szabadsgvesztsre knyszerl. Ez azonban a rendrk s a fogyasztk jindulatn is mlik.
"Ha nem vltozik a bnldzsi gyakorlat, akkor nem lesz rdemi vltozs." - mondta az [origo]-nak Felvinczi Katalin, a Nemzeti Drogmegelzsi Intzet igazgatja. Az intzet ellenrzi az elterelssel foglalkoz szervezeteket. Felvinczi tapasztalatai szerint a legtbbszr nem egyttes fogyaszts miatt indtanak eljrst a drogozk ellen. "Adatvdelmi okokbl nincs teljes statisztiknk errl, de a tbbsget nem a most kizrt indokokkal kapjk el. Mindez a rendrsg joggyakorlatn mlik." Ezzel egytt okozhat problmakat Felvinczi szerint a most kialakult helyzet: "Mert tny, hogy tudjuk, hogyan trtnik praktikusan a fogyaszts, legfeljebb nem ezt regisztrljuk. A marihuns cigaretta esetben a krbeads az letszer fogyasztsi md."
Szemelycznak is az a tapasztalata, hogy az esetek tbb mint 90 szzalkban nem az egyttes fogyaszts miatt indt a rendrsg eljrst. "Ezt egybknt is nehezebb bizonytani, a legtbbeket vizelet-teszt alapjn kapjk el, s utlag mr mindenki mondhatja, hogy egyedl fogyasztott s rcsapott annak a kezre, aki krt tle. Ezrt sem szoks, hogy tads miatt indtsanak eljrsokat." Ugyanakkor Szemelycz szerint sem megnyugtat a helyzet. "Eddig a rendrk tudtk, hogy mindegy, hogy mirt indtanak eljrst, most ez megvltozik. Br gy vlem, hogy k jzanabbul gondolkodnak, mint az alkotmnybrk s a politikusok. Lehet nhny knos eset a fogyasztk viselkedsbl is: a bosszllk vagy a haragosok akr vekre brtnbe juttathatjk trsukat, ha azt mondjk rluk, hogy krbeadtk a fves cigit." Szemelycz szerint az Alkotmnybrsg dntse visszalpst jelent, mert jra bnzv teszi azokat a serdlket, akik csak hlyesget csinlnak.
Gbor Edina, az ifjsgi minisztrium droggyekrt felels helyettes llamtitkra szerint is hasznosabb az elterels a bntetsnl: "Az elmlt kt vben 2300-an vettek rszt elterelsen. k most otthon tlthetik a karcsonyt s ez szerintem nagyon j. Az elterelskor nem csak a bntetst lehet kivltani, hanem jobb irnyba befolysoljk az emberek lett." A kormny gy tovbbra is elterels prti lesz. A kormny mjusra olyan trvnyjavaslatot terjeszt el, ami megfelel az Alkotmnybrsg dntsnek, de kzben letszerbb teszi a mostani szablyozst. "Nem akarunk konzervatvabb trvnykezst. Az lenne a j, ha a fogyasztssal vdoltak egyforma lehetsgekkel indulhatnnak a szermentes letrt."
Gbor Edina szerint a kormny szmra kedvez kittel is szerepel az Alkotmnybrsg dntsben. E szerint nem alkotmnyellenes, hogy a nem drogfgg fogyasztk is jogosultak az elterelsre. 1998-ban ugyanis az Orbn-kormny csak a fggk szmra korltozta az elterels lehetsgt.
"A kormny folytatja eddigi drogpolitikjt: a fogyasztst nem fogadjuk el, de a fogyasztt elfogadjuk" - mondta Gbor Edina. Az elterels 2003-as kiszlestse az llamtitkr-helyettes szerint azrt is hasznos volt, mert btrabb tette azokat, akik nknt fordulnak orvosi segtsgrt. "A trvny hatlyba lpse ta vente ktezer emberrel tbb ment el nkntes kezelsre."
Gyurcsny Ferenc miniszterelnk sem akar szigortst, erre utal kedd dleltti nyilatkozata a Magyar Rdiban: "Senki nem akarhatja, hogy mondjuk, minden tdik kzpiskolsnak a brtn fenyegetettsgvel kelljen szembenzni."
Az Alkotmnybrsg dntsvel a fiatalkorakat akarta vdeni, s a drog terjesztivel szemben kvetkezetesebben fellpni, derl ki a testlet indoklsbl. Kt alkotmnybr azonban olyan klnvlemnyt rt, ami szerint a testlet tllpett hatskrn, illetve jogbizonytalansgot okozhat a szigorts.
Magyari Pter
|